106 sonuçtan 1-32 arası gösteriliyor

Elektrikli Pişiriciler

Diğer Elektrikli Pişiriciler

Elektrikli Pişiriciler ile Gelenekten Geleceğe

Bilimin elektrik ve elektronik alanında günden güne ilerleyişine paralel olarak, günlük hayatımızda kullandığımız birçok alet ve eşyada da adeta teknolojik bir devrim yaşanmaktadır. Hayatın her alanına giren, insan yaşamını kolaylaştıran ve iş yapış biçimlerini değiştiren elektrik, elektronik, robot teknolojileri, klasik olarak mutfakta kullanılan tencere, tava gibi pişirici ürünlerinde de müthiş bir değişime yol açmaktadır. Mutfaklardaki ilk örneklerini elektrikli fırınlarda gördüğümüz bu teknoloji, sonrasında mutfak robotu, kahve makinesi gibi cihazlarla hayatımıza girmeye başlamıştı. Bu ürünlerin artık neredeyse vazgeçilmez hale gelmesi ile ilerleyen süreç, günümüzde elektrikli pişiricileri de mutfaklarımıza sokmuş ve yemeklerin yapılışına getirdikleri kolaylık ve standartlaşma ile giderek daha fazla yaygınlaşmalarına yol açmıştır. Tıpkı her gün yeni ve daha gelişmiş bir cep telefonunun piyasada boy göstermesi gibi, klasik mutfak ekipmanları da yerlerini daha modern ve teknolojik ürünlere bırakmaktadır. Tamamen insan emeği ve maharetine dayalı lezzetler yerine teknolojinin dokunduğu ve zamanlaması mükemmel olmuş, pişirme tekniği hatasız lezzetlere doğru kaçınılmaz bir yöneliş başlamıştır. Özellikle profesyonel mutfaklarda şeflerin ve yardımcı personelin iş yükünün azaltılmasında, iş kazalarının önlenmesinde, çağın getirdiği hızlı yemek yeme alışkanlığına uygun olarak yemeklerin hızlı ve kusursuz hazırlanmasında bu ürünler olmazsa olmaz hale gelmişlerdir. Günümüz gastronomi dünyasında teknolojik gelişmelere duyarsız kalmak ve geleneksel metotlarda ısrarcı olmak, sektördeki rekabette geride kalmak anlamına geldiği için firmalar çok fonksiyonlu pişiriciler gibi pek çok ürüne mutfaklarında yer vermektedir.

Mutfakta Elektrikli Pişiriciler

Hatırlarsanız bir markanın reklamı ile yıllar öncesinden dilimize yerleşmiş bir replikte mutfakta birinin olup olmadığını soruluyordu. Ama artık mutfakta o kadar çok teknolojik ekipman yerini almaya başladı ki, herhalde bu repliğin değişime uğraması gerekecek. Çünkü mutfakta artık akıllı bir şeyler var. Dijital dünyayla yakından ilgili şefler mutfağa yeni teknolojileri mutlaka dâhil etmek istiyorlar. Şimdilerde kesmek, pişirmek ve istediğiniz kıvam ve lezzeti elde etmek için sadece bir akıllı ekipmanı kullanabilirsiniz. Yeni nesil kullanımı kolay mutfak aletleri sayesinde, çoğu tarifin yapımı ve temizlik gibi sıkıcı işlemler de kolay hale geliyor. Bu da insan faktörünün rolünü biraz daha azaltıyor ve değiştiriyor. Yeni teknoloji sayesinde mutfak işçiliği ve insan hatası azalıyor, bu nedenle maliyetler düşüyor ve gıda hazırlama süreci büyük ölçüde kısalıyor. Örneğin İngilizcesi multicooker olan çok amaçlı pişiriciler ile yüzlerce çeşit yemek hazırlanabiliyor. Haşlama, fritöz ve pişirme fonksiyonları ile çorbadan tutun mantıya kadar, patates kızartmasından tutun sebze yemeklerine kadar birçok çeşit yemek yapılabiliyor. Üstelik daha az yağ kullanabilen veya buharda pişirme özellikleri olan bu cihazlar, sağlıklı bir beslenme modelini de sağlayabiliyorlar. Fakat bu cihazların yetenekleri sadece yemek yapmakla sınırlı değil. Yeniden ısıtma ve sıcak tutma özellikleri ile o sıkıcı “yemek ısıtma” işini de üstlenmekteler. Mutfağınızdaki birçok ekipmanı bünyesinde birleştiren kompakt bir tasarıma sahip olduğu ve gerekli programı ayarlanıp tek bir tuşla çalıştığı için birçok şeyden tasarruf ediyorsunuz. Zaman, temizlik maliyetleri, bir sürü ıvır zıvır mutfak ekipmanı gibi. Evet, artık günümüzün yeni mutfak trendinde merak edilen şey mutfakta elektrikli yemek pişirici olup olmadığıdır. İster profesyonel aşçı olun, isterseniz amatör bir yemek yapma tutkunu, bundan böyle size başka bir dünyanın kapılarını açan yeni nesil yemek pişirici aletler olmadan yapamayacaksınız. Yemek pişirmek bir sanat olabilir ama her sanat türünde olduğu gibi teknolojinin gelişimine ayak uyduramayan ve ondan faydalanamayan, pişirme süreçlerini daha çok, daha hızlı, daha kaliteli, daha lezzetli, daha standart hale getiremeyenler zaman içinde elenecek geriye bu imkânları kullanabilen, teknolojiyi sanatıyla harmanlayan aşçılar kalacaktır.

Elektrikli Pişiriciler ile Mükemmel Kıvam

Bilindiği gibi harika bir yemek hazırlamanın ilk koşulu doğru ısı kontrolü ve doğru zamanlama yapabilmektir. Bu konuyla ilgili akla gelen en çarpıcı örnek rafadan yumurtayı kıvamında pişirebilme sorunu olsa gerek. Haşlamak için su dolu kaba konulan yumurtayı o meşhur kayısı kıvamında servis edebilmek herkes için çok zorlu bir sınavdır. Elektrikli yumurta pişirici ile yumurtanın pişmesi sırasında kronometre tutmak, çatlatmak, ayarı tutturamamak vb. sorunlar ortadan kalkmaktadır. Bu cihazla yumurtalarınız ister kayısı kıvamı ister tam pişmiş olarak, nasıl istiyorsanız tam olarak o kıvamda pişer. Elektrikli buharlı pişirici bu kategoride ele alınacak yeni nesil mutfak aletlerinden biridir. Su buharı kullanılarak, farklı farklı pişirme programlarıyla, et, tavuk, sebze, yumurta, pilav pişirilebilir. Buzluktan donmuş halde çıkan sebze, meyve gibi gıdalar, çözünmeleri beklenmeden direk pişirilebilir. Uzakdoğu’da en tercih edilen pişirme şekli olan buharda pişirme sindirim kolaylaştırır ve metabolizmayı güçlendirir. Fırında buğulama veya düdüklü tencerede pişirmenin bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Bazı ürünler çok katmana ve tepsi gözüne sahip olup aynı anda birden fazla çeşit yemek de hazırlanabilmektedir. Programlama göstergesi üzerinden yapacağınız işlemi seçerek her seferinde aynı ve mükemmel lezzeti yakalayabileceğiniz sağlıklı yemekler yapabilirsiniz. Mesela özellikle su miktarının ve pişme süresinin ayarlanmasının kritik olduğu, fazla kaçırılırsa lapa olabilen veya dibi tutabilen pilav yemeği artık sorun olmaktan çıkacaktır. Pilavınız her seferinde tane tane pişmiş olacak, böylece hiç bir yemeğiniz çöpe gitmeyecek, malzemeniz israf olmayacaktır. Benzer fonksiyonlara sahip bir başka cihaz da adı elektrikli pilav pişirici olarak geçebilen pilav yapma makinesidir. Bütün malzemeyi cihazın içine koyduktan sonra geri kalan her işi ona bırakabilirsiniz. Sıcak ya da soğuk su kullanabilirsiniz hatta isterseniz pirinci dışarda yağ ile kavurarak da koyabilirsiniz. Sadece pirinç pilavı değil bulgur pilavı da pişirebilirsiniz.

Elektrikli Pişiriciler ile Şaşırtıcı Deneyimler

Mutfakta zamandan tasarruf etmek için, kalabalık ailenize yemek yetiştirmek için veya daha hızlı bir yemek servisi için daha çabuk yemek pişirmek istiyorsanız elektrikli yemek pişiriciler imdadınıza yetişiyor. Onlarca yemek tarifi yüklenmiş olabileceği gibi ihtiyacınıza göre yeni ilave tarifleri programlayabileceğiniz bu cihazlar yemek pişirmeyi gerçekten zevkli hale getirebilmektedir. Elektrikli pişirici kullananlar ürünlerin yorum kısımlarında, çeşitli yemek yazılarında, yemek bloglarında, mutfak ve yemek forumlarında yaşadıkları şaşırtıcı ve olumlu deneyimleri paylaşmaktadır. Üstelik bu cihazların, sadece zaten geleneksel ev yemeklerinin yapılışını kolaylaştırmaları ve lezzetini artırmaları ile değil, evde yapılması genelde tercih edilmeyen ya da yapılsa bile oldukça zahmet veren, yoğurt, ekmek, waffle gibi ürünlerin kolayca yapılmasını sağlamaları ile de mutfakların baş tacı haline geldikleri görülmektedir. Tasarımlarındaki kullanıcı dostu yapıları, ergonomik ve hijyenik oluşları, modülerlikleri ve emniyetli çalışmaları ile bu aletler mutfak sektörünü giderek daha derinden etkilemeye başladılar. Bir başka açıdan ele alındığında elektrikli pişiriciler farklı bir özellikleriyle de insanı şaşırtırlar: vitamin kaybını önlerler. Bu belki de en çok istenen ama başarılamayan pişirme yöntemlerden biridir. Beslenmedeki vitamin ve mineralleri korumak için doğru pişirme tekniklerini kullanmak çok önemlidir. Bu pişirme yöntemlerini anlamak ve uygulamak sağlıklı bir diyetin temelidir. Bu pişiriciler, sebzelerden tatlılara dek bütün gıdalarda vitaminini, mineralini nasıl muhafaza ederim problemiyle uğraşmanıza gerek kalmadan, kolayca sağlıklı bir pişirme biçimi sağlarlar. Ürünlerin bir de benzer yemekleri pişirebilme özelliği vardır. Örneğin esas amacı krep yapmak olan elektrikli krep pişirici veya krep yapma makinesi olan bir cihazla, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan gözleme ve bazlama da pişirebileceğiniz aklınıza hiç gelmemiş olsa gerek. Elektrikli pişiriciler ile yapabileceklerinizin sınırı yok değil ama biraz hayal gücü ile tip şaşırtıcı lezzet ve tarif deneyimleri yaşamak elinizde.

Elektrikli Pişirici ile Ateş Sorununa Son

Klasik mutfak tencere ve tavaları ile yemek pişirirken karşı karşıya kalınan sıkıcı problemlerin başında, yemeğin altını çok kısma, az açma, yemeği ateşte unutma gibi şeyler gelir. Elektrikli pişiriciler ile tencerenizin ve tavanızın kısık, orta, yüksek ateş derdi olmaz. Yemek taştı, ateş söndü, ortalığı gaz kokusu sardı, elim yandı gibi felaketler ve kazalar da yaşanmaz. Elektrikli pişirici tencere ayarları yapılabilir, programlanabilir ekipmanlardır ve ateş kullanımını tamamen ortadan kaldırır. Termostat korumasına sahip olmaları, bazı modellerin de yavaş pişirme özelliğine sahip olması, düdüklü tencere ihtiyacını ve bundan doğabilecek yüksek basınca maruz kalma basınç tehlikesini bertaraf eder. Et ve balık yüksek besin değerine sahip gıda ürünleridir ve her türlü diyette muhakkak tüketilmeleri gerekir. Elektrikli balık pişirici ve elektrikli et pişirici mutfak ekipmanı olarak ilk akla gelen elektrikli et ve balık ızgaralarıdır. Barbekü gibi de kullanabileceğiniz bu cihazlar ile geleneksel mangalda ızgara et ve balık keyfini gerçekleştirebilirsiniz. Hatta böylece mangal ateşinin kaza risklerinden uzakta ve mangal odunu ve kömürünün kanserojen etkilerine maruz kalmaksızın, sağlıklı sofralar hazırlayabilirsiniz. Bununla beraber haşlama et veya buğulama balık yemeyi seviyorsanız, et ve balık pişirmek için yine elektrikli buharlı pişiricilere başvurabilirsiniz. Bu aletlerle daha sağlıklı ve farklı et yemekleri, içine sebzeler katarak zenginleştireceğiniz menüler oluşturabilirsiniz. Önyargıların aksine birçok elektrikli yemek pişirici az enerji tüketir. Özellikte bir iki kişilik, az miktarda, tek öğünlük yemekler hazırlanırken çok iyi tasarruf sağlarlar. Çok amaçlı pişiriciler de tam kapasite ile çalıştırabildiklerinde gram ya da litre başına olan enerji sarfiyatı miktarında önemli tasarruf sağlar. Endüstriyel mutfaklarda zaten uzun zamandır enerjiden, yerden ve iş gücünden tasarruf sağladıkları için yarattıkları maliyet avantajları ile bu cihazlar kendilerini ispatlamışlardır. Bilhassa tartma, doğrama, öğütme, parçalama, kıyma, karıştırma, çırpma, hamur yoğurma, pişirme ve buharda pişirme özelliklerinin hepsini veya çoğunu bir arada bulunduran cihazlar mutfak şeflerinin adeta sağ kolu haline gelmişler ve kendilerine yapılan yatırımın her kuruşunu hak etmişleridir. Yine bir başka örnek elektrikli yumurta pişirici üzerinden verilebilir. Yumurtaların tencere içinde pişirilmesinin, elektrikli pişirici ile pişirilmekten %50 daha fazla enerji tüketimine sebep olduğu yapılan araştırmalar neticesi ortaya çıkmıştır. Keza modelden modele değişmekle beraber, genel olarak çok amaçlı pişiricilerin de %40 a kadar ulaşabilen oranlarda elektrik tasarrufu yapabildiği firmalarca iddia edilmektedir. Evlerde kullanılan pişiriciler için enerji sarfiyatı açısından en dikkat edilmesi gereken cihazlar elektrikli fırınlardır. Yüksek enerji tüketen bu aletlerin kullanımı sırasında gıdaların fırın hacmini dolduracak kadar hazırlanması birim enerji maliyetini düşürmeye yarayabilir. Günün her saati elimizden düşmeyen adeta damarlarımızda dolaşan çayı demlemek için de elektrikli demliklerden kullanırsanız, ocaktaki klasik çaydanlıkların harcadığı enerjiden daha azını harcarsınız. Ekipmanları satın alırken etiketlerinde eğer yazılmışsa enerji sınıfını gösteren A,B,C,D,E,F gibi harflere dikkat etmek gerekir. Alfabenin harfleri ilerledikçe enerji sarfiyatı yüksek ürün anlamına gelir. Eğer enerji sınıfını gösteren bir ibare bulunmuyorsa Watt olarak okunan “… W “ gibi bir yazıyı aramak gerekir ki bu cihazın elektrik gücünü gösterir ve aynı özellikteki cihazlar karşılaştırılarak daha düşük değerdekiler seçilmeye çalışılmalıdır.

Diğer Elektrikli Pişiriciler Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Elektrikli pişiriciler pazarında yerli yabancı bir çok marka ve model bulunmaktadır. Bu kategorideki cihazların fiyatı, işlevine ve kullanılan ürün türlerine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, kullanıcılara sağladığı faydalar ve tasarruflar bu fiyatlandırmada önemli ayrıntılardır. Tüm üreticilerin amacı, tamamen kullanıcı odaklı, uygun fiyatlar ve pratik ürün politikaları ile kullanıcıları cezbetmektir. Bu anlamda elektrikli pişirici kapsamında kullanılan ve satılan tüm ürünler talep için tasarlanmıştır. Fiyatları da marka ve ürün kalitesine göre değişir. Yüksek kaliteli ve fonksiyonel ürünler kullanıcılara veya satıcılara her zaman en yüksek verimliliği sağlayabilir. Farklı işlev ve şekillere sahip yüzlerce elektrikli pişirici vardır. Her aletin kendi işlevi olmasına rağmen, bazı araçların birlikte kullanıldığında daha fazla fayda sağlama yeteneği vardır. Bu alet ve makinelerin üretim ve tasarımındaki en önemli husus kullanıcı dostu olması ve pratikliktir. Bu aletlerin yardımıyla uzun zaman alan mutfak işleri çok hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanabilir. Bu aslında kullanıcıların bu cihazlarla ilgilenmesinin en büyük nedenidir. Cihazların bir başka özelliği de insan gücünü en aza indirmesi ve zamandan mükemmel bir şekilde tasarruf etmesidir. Kategorisinde en ekonomik görünen pişiriciler, elektrikli ızgara ve barbekülerdir. Bunları kahve makineleri, elektrikli mini pişiriciler, tost makineleri, elektrikli çaydanlıklar elektrikli sac ve ocaklar takip etmektedir. Kullanıcıların favorileri arasında çok fonksiyonlu pişiriciler, waffle makineleri ve elektrikli ızgaralar göze çarpmaktadır. Genel olarak büyük hacimli ve endüstriyel mutfaklarda spesifik bir amaç için üretilmiş cihazların pahalı olduğu görülmekte, evlerdeki mutfaklar için üretilmiş standart pişiricilerin oldukça makul fiyatlara sahip olduğu gözlenmektedir. Elektrikli pişiriciler fiyatları markaya ve modele göre oldukşa geniş bir aralıkta değişen ürünlerdir. Bununla birlikte, bugün firmalar insanlara çok uygun fiyatlarla yüksek kaliteli ürünler sunmaktadırlar. Elektrikli bir pişirici almaya karar verirseniz, lütfen ne için kullanacağınızı iyi düşünün. Sadece yumurta pişirmek için kullanılan bir alet arıyorsanız, yalnızca bu fonksiyonu olan bir ürün almanız daha mantıklı ve ekonomiktir. Ancak, çeşitli sulu yemekler yapabilen bir elektrikli pişirici istiyorsanız, bunun için çok amaçlı pişirici makinesi satın almanız daha iyi olur. Bu anlamda, insanlar mutfaktaki ekipman tercihleri için sahip oldukları bütçeye göre kalite seçeneklerini değerlendirebilirler. Elektrikli pişirici alırken kaliteden ödün vermemek çok önemlidir. Satın aldığınız ekipmanlar çok ucuzsa kaliteden ödün verilmiş olabilir ve sizi iki gün içinde hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle, bir pişiriciyi fiyatı düşünerek seçmeden önce kaliteye odaklanmak daha mantıklı olabilir. Şimdi, internet yardımıyla, fiyat karşılaştırması çok basit hale geliyor. En beğendiğiniz elektrikli pişirici modelini diğer modellerle karşılaştırabilir ve bütçenize göre en uygun ve yüksek kaliteli cihazı seçebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü sayfamızda takibe alabilir, fiyatı düşünce otomatik olarak haber verilmesi seçeneğini işaretleyebilir, böylece gerçekleşen fırsatların tarafınıza mesaj olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bi Sipariş online mağazasında farklı elektrikli pişirici türlerini görebilir, karşılaştırabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü anında bulabilirsiniz.